close
У сільських місцевостях обладнують копані шахтні колодязі квадратного або круглого січення (площею приблизно 1 м2). Відстань від криниці до споживача води не по¬винна перевищувати 50—150 м.

Місце для колодязя вибирають на підвищенні, не ближче ніж 30 м від можливих джерел забруднення, наприклад, туалету, компосту, конюшні тощо. Якщо туалет розміщений вище, ніж колодязь, відповідно до рельєфу місцевості, то відстань між ними за наявності рихлого дрібнозернистого ґрунту повинна бути не меншою ніж 80—100 м, в інших випадках —120—150 м (мал. 31,32). Дно шахти колодязя лишається відкритим, а бокові стіни закріплюють матеріалом, який забезпечує водонепроникність.
 
Найчастіше використовують залізобетонні кільця. Місця стику між ними закладають цементом, цеглою чи іншим матеріалом. Поверхню стін цементують, щоб запобігти проникненню води. Глибина водонепроникних стін колодязя повинна бути не меншою ніж 3 м. Стіни колодязя повинні підніматися над поверхнею землі не менше ніж на 0,8 м. Для будівництва глиняного замка довкола колодязя копають яму завглибшки до 1—1,5 м, завширшки 1 м і заповнюють її добре утрамбованою жирною (пластичною) глиною. Довкола наземної частини колодязя поверх глиняного замка в радіусі 2 м роблять підсипку піском і замощують бетоном, каменем або цеглою з нахилом для стікання випадково розлитої води й атмосферних опадів у бік від колодязя до водогінного рову. Бетонне оголів'я колодязя має бути заввишки не менше ніж 1 м.

Істотне значення має техніка водозабору 3 шахтних колодязів. Як свідчить практика, часто забруднення води відбувається через відкрите гирло колодязя під час набирання води забрудненими відрами, принесеними з дому.

Найліпшим способом підняття води з колодязя треба визнати ручний або механічний — насоси з електроприводом. Колодязі, обладнані насосом, щільно закриті і не забруднюються ззовні (мал. 33). Якщо насоса немає, можна користуватися водопідйомниками стрічкового типу. Якщо воду розбирають відра¬ми, то колодязь має бути обладнаний громадським відром. Довкола колодязя викопують неглибокий рів, який перехоплює дощові води і відводить їх
нижче від місця розташування колодязя.
                          

Мал. 31. Шахтний колодязь закритого типу