close
Ґрунт відіграє значну епідемічну роль у поширенні геогельмінтів (аскарид, волосоголовців, гостриків, анкілостомів), особливо аскарид і волосоголовців.

З фекаліями людини в ґрунт може потрапляти величезна кількість життєздатних яєць гельмінтів. Так, одна зріла самка аскариди протягом доби відкладає в кишках людини до 24 тис. запліднених яєць. Дозрівання яєць у ґрунті залежно від умов відбувається за 10—50 діб. Для цього потрібний доступ кисню, температура в межах 12 ...38 °С, відповідна вологість повітря, затінок. Гинуть яйця від дії УФ-променів сонця, висихання, а також в умовах температури нижче -ЗО °С і вище 50 °С. На глибині 2,5—10 см яйця, захищені від інсоляції та висихання, зберігають життєздатний стан понад 1 рік. Яйця гельмінтів переносять повторне заморожування і розтавання, тому після зими лишаються неушкодженими. Ґрунт очищується від яєць аскарид зазвичай протягом 10—14 міс.

Яйця гельмінтів потрапляють в організм людини із забрудненою городиною та іншими харчовими продуктами.

У місцевостях з теплим або помірним і вологим кліматом у разі погано організованого очищення населених місць ураження мешканців, особливо дітей, аскаридозом і трихоцефальозом може досягати 90% і більше.

Забруднення ґрунту і рослин фекаліями людини, які містять окремі членики й онкосфери стрічкових глистів (цепінь), можуть бути причиною інвазії великої рогатої худоби та свиней з подальшим поширенням теніаринхозу і теніозу серед населення. Це відбувається в разі недотримання санітарних правил під час кулінарного оброблення м'ясних продуктів.

Для оцінки здатності грунту до самоочищення використовують санітарне число — відношення кількості ґрунтового білкового (гумусного) азоту до кількості органічного азоту ґрунту. Перелік найуживаніших показників, що використовуються для комплексної санітарно-гігієнічної оцінки ґрунту, наведено в табл. 18.

Відповідно до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19. 06. 96 р. за № 173, для оцінки придатності грунту ділянки під забудову населеного пункту використовують показники, наведені в табл. 19.