close

Під режимом харчування розуміють вживання їжі у встановлений час і найраціональніше розподілення добового раціону протягом дня. Визначаючи режим харчування, враховують характер трудової діяльності, режим дня, вік, місцеві традиції та індивідуальні особливості організму.

Якщо їжу вживають у чітко визначений час, то умовний секреторний рефлекс, який утворюється, сприяє поліпшенню апетиту і перетравлюванню їжі. Навпаки, безладне харчування порушує налагоджену діяльність травних залоз, погіршує і сповільнює перетравлювання їжі, є однією з причин розвитку коліту та інших хвороб травного каналу.

Проміжки між прийманнями їжі не повинні перевищувати 4—5 год. Якщо з прийманням їжі запізнилися, збудливість кори великого мозку послаблюється, знижується працездатність, порушується складна діяльність травних залоз. Найкраща засвоюваність їжі і працездатність спостерігаються в осіб, які їдять 4 рази на день із 4-годинними інтервалами. Такі інтервали обов'язкові для дітей, осіб, які виконують тяжку фізичну працю, матерів, які годують груддю, і хворих.

Дещо менш раціональне 3-разове харчування, оскільки в проміжках між прийманнями їжі може виникати різке відчуття голоду, яке в окремих осіб супроводжується головним болем, відчуттям втоми та іншими порушеннями, пов'язаними зі збіднінням крові на глюкозу (гіпоглікемія).

Розподіляють добовий раціон між окремими прийманнями їжі з урахуванням таких моментів.

Сніданок повинен забезпечувати в організмі запас речовин, потрібний для здійснення подальшої трудової діяльності. На нього виділяється до 30% добового енергетичного об'єму їжі. Оскільки в ранкові години травний центр може бути ще незбуджений, у меню сніданку бажано уводити страви з високими смаковими властивостями і гарячі напої (чай, каву, какао).

Другий сніданок, якщо харчування 4-разове, може вміщувати залежно від типу виконуваної праці та інших умов (наприклад, кондиціювання повітря, пора року) від 10 до 20% добового раціону. Обід зазвичай уміщує до 40% добового раціону. Вечеря повинна складатися з вутлеводно-молочної їжі, яка легко перетравлюється і не збуджує нервову систему. Увечері їдять за 1—1,5 год до сну. Пізніше приймання їжі може бути причиною неспокійного сну. Малооб'ємна їжа, що швидко евакуюється з шлунка, дає лише короткочасне відчуття ситості.

У разі звичайного змішаного харчування добовий об'єм їжі коливається від 2 до 3 л і повинен коригуватися в цих межах залежно від звичок місцевого населення. Найдовше зберігається відчуття ситості після споживання білкової їжі з великою кількістю жиру.

Страва має приваблювати своїм виглядом, кольором і ароматом, створювати приємні смакові відчуття і збуджувати апетит. Добре приготовлена, красиво оформлена, вона з'їдається з насолодою і зумовлює виділення так званого психічного шлункового соку.

Не менше значення має і різноманітність харчування, яке створює гаму смакових відчуттів і викликає інтерес до їжі. Для цього потрібно правильно поєднувати страви з різним характером смаку, збагачувати раціон салатами, городиною, фруктами і ягодами,

Що з'їдаються в сирому вигляді. Кожну страву з м'яса, риби або яєць слід подавати з овочевим гарніром.

Різноманітність не тільки збуджує апетит, а й сприяє засвоєнню їжі і створює умови для рівномірного функціонування всіх травних залоз.

Висока температура їжі посилює її аромат, підтримує жири в рідкому стані, зумовлює гіперемію травного каналу, посилює сокогінну дію і сприяє засвоєнню їжі. У момент роздавання температура перших страв має бути не нижчою ніж 73 °С, а других — не нижчою ніж 65 °С.

За цих умов температура навіть останніх порцій не буває нижчою ніж 45—50 °С. Температура холодних закусок має бути від 7 до 14 °С, вища ж погіршує смакові відчуття.

Неабияке значення мають умови, в яких споживають їжу. Ось чому в деяких посібниках із гігієни пишуть, що для їдальні треба відводити особливе 

приміщення, щоб воно нічим не нагадувало про роботу, щоб на його порозі лишалися всі проблеми дня. Подібні умови сприяють збудженню травного центру.

У їдальні має бути гарно оформлений вхід, обов'язкові умови: чистота, добре освітлення, зручний і красиво сервірований стіл, накритий свіжою скатертиною, чистий посуд, швидке й культурне обслуговування.

Дотримання раціонального режиму харчування і всіх викладених вище умов забезпечує засвоєння 90% спожитої їжі.

У розвинених країнах Заходу деякі вчені мають різне бачення стосовно харчування. Зокрема, Г. Шелтон пропонує окремо вживати їжу, що вміщує білок, і ту, яка вміщує вуглеводи. Це неможливо науково обґрунтувати, оскільки в природі немає продуктів і страв, які включають практично лише білки або тільки вуглеводи.

Оскільки видатний спеціаліст у галузі лікувально-профілактичного харчування, академік Ф. І. Комаров пише про це детальніше, ми дотримуємося відомих апробованих даних щодо гігієни харчування.