close
Це завдання передовсім розв'язують шляхом всебічного вивчення вибіркових меню-розкладок у різні сезони роки. У меню-розкладці, як відомо, перераховують асортимент і кількість продуктів, які входять до кожної страви добового раціону. За допомогою спеціальних таблиць хімічної будови і цінності харчових продуктів проводять розрахунок показників, які характеризують харчову цінність добового раціону:

1. Енергетична цінність добового раціону та окремих приймань їжі.
 
2. Вміст білків у добовому раціоні (в грамах на 1 кг маси тіла і у відсотках добової енергетичної цінності за рахунок білків). Окремо підраховують кіль¬кість білків тваринного походження і вираховують їхній відсоток від загальної кількості білків.
 
3. Загальний вміст жирів (у грамах і у відсотках добової енергетичної цінності за рахунок жирів). Окремо підраховують кількість вершкового масла та інших жирів із молочних продуктів, олій та інших жирів.
 
4. Загальний вміст вуглеводів (у грамах і у відсотках добової енергетичної цінності за рахунок вуглеводів) — ураховують вміст цукру, а також рослинних волокон (клітковини, пектинів).
 
5. Вміст кальцію, заліза, фосфору, магнію (в міліграмах) у добовому раціоні; відношення Са : Р.
 
6. Вміст вітамінів (ретинолу, тіаміну, рибофлавіну, нікотинової, аскорбінової кислот та ін.) у міліграмах. При цьому враховують втрати аскорбінової кислоти під час приготування їжі, які в середньому становлять 50%, а також інших вітамінів.
 
Визначають також режим харчування (час приймання їжі, проміжки між окремими прийманнями їжі, розподіл енергетичної цінності між окремими прийманнями у відсотках, характер їжі, яку приймають удень і увечері — на вечерю) і різноманітність їжі (асортимент харчових продуктів, поєднання страв протягом дня, повторюваність і поєднання страв протягом тижня).

Крім оцінки харчування розрахунковим методом за меню-розкладкою, рекомендується періодично проводити лабораторний аналіз готової їжі на енергетичну цінність, вміст білків, жирів, вуглеводів і аскорбінової кислоти. Отримані лабораторні дані порівнюють із розрахунковими. Це дає змогу судити про втрати харчових речовин у процесі кулінарного оброблення. Спеціально оцінюють лікувальний бік харчування.

Важливим елементом поточного санітарного нагляду є контроль за приготуванням їжі з точки зору максимального зберігання її харчової та біологічної цінності. Насамперед це виражається у зведенні до мінімуму втрат вітамінів у процесі зберігання продуктів, їхнього оброблення і приготування їжі. У разі недостатності обов'язковою є вітамінізація їжі.