close
Під час переміщення військ, або маршів, походів, першочерговим завданням є збереження боєздатності особового складу. Це потребує відповідних санітарно-гігієнічних заходів.

Військам доводиться інколи робити переходи на великі дистанції у бездоріжних місцевостях, у спекотну або холодну погоду. Обсяг енерговтрат на марші та ступінь втоми визначається, крім того, вагомим навантаженням, яке наближується до 1/2 маси тіла людини та швидкістю ходіння. Велика кількість енергії, яка виробляється організмом під час маршу, зумовлює посилення обміну речовин, а відтак збільшення об'єму легеневої вентиляції. На марші вона зростає до 20—30 л на 1 хв. Частота дихання на марші зростає у 2—3 рази. Пришвидшується кровообіг за рахунок збільшення об'єму крові, який серце викидає за 1 хв. Об'єм крові на марші становить до 25 л на 1 хв.

На марші зазвичай спостерігається прискорення пульсу в межах 100—120 за 1 хв. Терморегуляція організму під впливом активного руху різко змінюється: посилюється тепловіддача, особливо стає інтенсивним потовиділення. Внаслідок цього на марші втрата маси тіла іноді досягає 5 кг і більше. За нормальної температури повітря (і не холодно, і не спекотно), температура тіла підвищується приблизно на 0,5°. Якщо вона становить 38°, це свідчить про перегрівання тіла.

Специфічні умови на марші є взимку. Переміщення військ за низької температури ускладнюється холодним вітром, снігопадом, сніговим покривом та поганою прохідністю доріг.
 
Ще важче пересуватися військам, коли є вантаж. Велике значення має швидкість руху пішки. Вона дорівнює 2 км/год, якщо товщина снігового покриву становить до 0,5 м, і 0,5 км/год, якщо вона до-сягає 0,75 м.

З метою захисту особового складу від переохолодження слід видавати йому повний комплект теплого одяїу і взуття, а темп переміщення не повинен зумовлювати перегрівання. Кожних 20—30 хв треба замінювати головні підрозділи. Під час привалів, які слід робити на 5—10 хв, не дозволяється сідати або лягати на сніг. На ніч розбивають зимовий табір.
 
Крім того, організують пункти для обігрівання військовослужбовців, нагляд за станом їхнього здоров'я з метою запобігання обмороженню, а також самодопомогу і взаємодопомогу в разі потреби.

У разі переїздів у відкритих автомобілях треба сідати спиною в бік руху і накриватися плащем-палаткою, а ноги закривати снігом або соломою. Під час привалу потрібно якомога більше рухатися.

Марш у літню спекотну пору істотно відрізняється, особливо, коли він проходить через пустелю, у тяжких кліматичних умовах, з браком води і поганими дорогами. Температура повітря в таких умовах інколи досягає 50 °С і більше, що призводить до перегрівання організму.

Щоб запобігти сонячним і тепловим ударам, слід здійснювати перехід у прохолодний період доби, правильно призначати час відпочинку і використовувати одяг, дотримувати режиму харчування. Особовий склад повинен бути забезпечений водою, ні в якому разі не можна порушувати питного режиму.