close
Житлове приміщення може забруднюватися продуктами відкритого або закритого згоряння палива. Воно може бути причиною перегрівання, і тому потребує відповідної конструкції.

У тропічних країнах, особливо в сільських місцевостях, для приготування їжі використовують печі, які є джерелом забруднення повітряного середовища жител. Це печі з каміння і цегли, з глини або металу із закритою камерою без витяжної труби (Таїланд, Індія, Бангладеш). Ліпше зарекомендували себе бездимні печі — закриті камери спалювання з витяжною трубою для природної тяги (Індія, Індонезія, Гватемала).

Паливним матеріалом служить деревина, гілки бавовнику, рисова солома, шкаралупа кокосових горіхів, стебла олійних культур та ін. У таких умовах в повітрі утворюються вуглеводні, вуглецю оксид, оксиди сірки, азоту тощо. У цих країнах забруднення повітряного середовища жител є однією з причин високої захворюваності на хронічний бронхіт, емфізему, легеневе серце, а також на хвороби очей.

Подальший розвиток житла потребує впровадження нових інженерних і архітектурно-планувальних рішень з метою задоволення життєвих потреб населення, які відповідають оптимальним фізіологічним і психогігієнічним умовам. Поліпшення внутрішнього середовища будівель досягається шляхом використання будівельних матеріалів, які відповідають певним гігієнічним вимогам. Будівельні матеріали повинні мати погану теплопровідність і забезпечувати теплостійкість стін та перекриття, мати добру повітропроникність, бути негігроскопічними, малозвукопроникними, забезпечувати міцність будівель і стійкість їхнього забарвлення, яке відповідає фізіологічним і естетичним потребам людини. Вони не повинні виділяти у зовнішнє середовище токсичних речовин, а також стимулювати розвиток мікрофлори.

В умовах тропічних країн з метою створення в житлі прохолоди або можливого зниження внутрішньої температури слід споруджувати будинки з капітальними стінами завтовшки не менше ніж 50 см. Стіни міських будинків з каміння, цегли, бетону мають добрі теплоізоляційні властивості. Стіни повинні мати суцільний горизонтальний шар гідроізоляції, який запобігає вбиранню вологи. У сухому кліматі бетон та інші похідні цементу без ізоляції швидко вкриваються тріщинами. Для кладки стін рекомендуються порожнисті матеріали (мал. 94). Добре зарекомендували себе решіткові стіни. Для спорудження одноповерхових будинків і будинків у сільській місцевості використовують цеглу, глину, бамбук, солому. В Азії та Африці дуже поширена обпалена цегла, яка є міцним і дешевим будівельним матеріалом, та перфоровані глиняні блоки. У вологих тропіках для будівництва стін майже скрізь використовують бамбук. Він є незамінним у будівництві легких павільйонів, альтанок і галерей.

Внутрішнє впорядкування стін проводять шляхом покриття їх тонким шаром вапна, щоб поверхня стала гладенькою і без тріщин. Зовнішні стіни в умовах спекотних країн потрібно покривати світлою фарбою, яка добре відбиває сонячні промені. Фасади, що потрапляють під тропічні зливи, обкладають керамічним кахлем.

Поліпшити теплозахисні властивості стін можна шляхом збільшення їхньої товщини або додатковим теплоізолювальним шаром, покриття штукатуркою або плитами, які мають високий коефіцієнт теплозасвоєння. Вікна повинні мати прямокутну форму. Найчастіше роблять вікна з кватирками. Підлогу кладуть з дерева, що має малу теплопровідність і великий коефіцієнт теплозасвоєння. В умовах спекотних країн у сільській місцевості підлогу стелять з глини, глиноцементу, бетону, гіпсових плит. Іноді роблять настил з дерева або бамбука.
 
Заслуговує на увагу конструкція покрівлі. Вона може включати бетонну плиту (для ліпшої ізоляції використовують порожнисті плити), яку покривають похилим дахом з алюмінію, що добре відбиває сонячне проміння. Добрим покрівельним матеріалом є черепиця, яку виготовляють з того самого матеріалу, що й цеглу. Її перевагою є погана теплопровідність. В умовах сільських населених пунктів спекотних країн широко використовують покриття із соломи. Вона є поганим провідником тепла і створює прохолоду в приміщенні. Однак слід пам'ятати, що солом'яні покрівлі легко загоряються. На мал. 95, 96 зображено сільські будинки Бурунді та Індонезії.